PhDr. Dana Bittnerová, CSc.

Vzdělání a odborná praxe:
1984-1988 studium oboru národopis na FF UK Praha
1988-1991 aspirantura (vědecké školení) v Ústavu pro etnografii a folkloristiku ČSAV (dnes Etnologický ústav AV ČR)
1991-1992 působila v Okresním vlastivědném muzeu v Nymburce (pobočka Polabského muzea Poděbrady)
1992-1994 působila v Ústavu pedagogických a psychologických výzkumů PedF UK
od r. 1991 člen Pražské skupiny školní etnografie
od roku 1994 Katedra pedagogické a školní psychologie PedF UK
od roku 2001 Centrum výzkumu vývoje osobnosti a etnicity při FHS UK

Pedagogická praxe:
Symboly v komunikaci - kurz určen studentům učitelství 2. a 3. stupně, zaměřen na otázky fungování kulturních fenoménů a vštípených, kulturou podmíněných norem chování ve prostředí školy,
Adaptace a integace imigrační skupiny - kurz na FHS UK, zaměřen na analýzu akulturačních procesů u vybraných imigračních skupin
Základy folkloristiky - kurz na FHS UK, zaměřen jako úvodní přednáška do studia slovesné folkloristiky

Vědecko- výzkumná činnost:
V rámci longitudunálního výzkumu "Žák v měnících se podmínkách současné školy" (GAČR 1994-2002) výzkumná témata vztahující se a) k dětskému folkloru (hra, památník, dívčí sešity citátů a testů) b) ke směně a c) z toho vyplývající analýza konfigurace dětské kultury.
Další vědecké zájmy: oblast folkloru - přísloví; oblast mezietnických vztahů- otázky změny identity imigrantů či členů etnické menšiny v kontextu adaptačních a integračních procesů.

Výběrová bibliografie:
Bittnerová, D.: Skákání gumy v 90. letech 20. století. Lidé města 2/ 1999, s.104-117.
Bittnerová, D.: Knowhow dans les jeux d´ enfants. In: Transmission du savoir comme probleme culturel et identitaire (eds. M. Kučera, J.Y. Rochex, S. Štech) Universita Karlova, Karolinum, Praha 2001. s. 233-248.
Bittnerová, D.: Dětská hra a etnologie. Pedagogika 2001, č. 4, s. 514-524.
Bittnerová, D.: Deux communautés locales du groupe d´immigration - deux attitudes differents envers l´instruction. In: CD - ROM, 5e Biennale de la Education et de la Formation, Paris 2000.
Bittnerová, D. - Schindler, F.: Česká přísloví. Soudobý stav konce 20. století, Praha Karolinum 1997.

Další informace:
zahraniční spolupráce s PhD. Franzem Schindlerem z University J.W. Goetha ve Frankfurtu nad Mohanem - téma přísloví
zájem o sběr netradičních psaných folklorních žánrů - projekt katalogu - prozatím textů památníků a dívčích sešitů