Mgr. Alena Škaloudová

Vzdělání a odborná praxe:
1967 - 1972 studium oboru pravděpodobnost a matematická statistika na MFF UK v Praze.
1972 - 1990 výzkumný pracovník v oddělení matematicko-statistických metod Ústavu sociálního výzkumu mládeže a výchovného poradenství na PedF UK.
1990 - 1994 výzkumný pracovník v oddělení pedagogické psychologie v Ústavu pedagogických a psychologických výzkumů PedF UK.
Od roku 1991 členka Pražské skupiny školní etnografie.
Od roku 1994 pracuje na katedře pedagogické a školní psychologie PedF UK v Praze.
1997 - 2003 doktorské studium v oboru pedagogika na PedF UK. Zakončeno disertační prací Predikce úspěšnosti ve studiu učitelství oceněnou rektorem UK v Praze Bolzanovou cenou.

Pedagogická činnost:
Úvod do statistiky pro studenty pro studenty magisterského studia - oboru speciální pedagogika a psychologie. Cílem kurzu je znalost základních pojmů, metod a cílů popisné a induktivní statistiky.
Statistika pro psychology pro studenty magisterského studia - oboru speciální pedagogika a psychologie. Cílem kurzu je porozumění výsledkům při kvantitativním zpracování dat v empirických výzkumech, konkrétně výsledkům základních parametrických i neparametrických metod testování hypotéz. Faktorová analýza, nástin shlukové a diskriminační analýzy. Pro zadání úloh nahrazujících neúčast ve výuce klikněle zde.
Kurz Statistika pro psychology pro studenty bakalářského studia - oboru speciální pedagogika a psychologie. Cílem kurzu je porozumění výsledkům deskriptivní statistiky a základních parametrických i neparametrických metod testování hypotéz. Možnosti statistického zpracování dat programem Excel.
Metody empirického výzkumu pedagogických a psychologických jevů - kurz pro doktorandy založený na samostatném studiu literatury a konzultacích jak aplikovat kvantitativní metody ve své disertační práci.
Diplomový seminář II - individuální konzultace v oblastech: koncipování empirického výzkumu, výzkumné metody a techniky, zpracování dat, analýza a prezentace výsledků výzkumu.
Metody zpracování dat - seminář k závěrečné bakalářské práci pro studenty Centra školského managementu PedF UK.
Zpracování dat v diplomové práci. Základní znalost metod a cílů popisné a induktivní statistiky. Porozumění výsledkům při kvantitativním zpracování dat v empirických výzkumech. Možnosti statistického zpracování dat programem Excel.
 Pro tento kurz jsou k dispozici pracovní data a pracovní materiál.
Zpracování dat v pedagogice a psychologii. Základní znalost metod a cílů popisné a induktivní statistiky. Porozumění výsledkům při kvantitativním zpracování dat v empirických výzkumech. Možnosti statistického zpracování dat programem Excel.
 Pro tento kurz jsou k dispozici pracovní data a pracovní materiál.

Vědeckovýzkumná činnost:
V rámci longitudinálního výzkumu "Žák v měnících se podmínkách současné školy" sledování vzájemných vazeb a vztahů mezi prospěchem žáků, socioprofesním profilem jejich rodin, výsledky inteligenčních testů a testů z výzkumů IEA, a to v závislosti na pohlaví a věku dětí.
Výzkum predikce úspěšnosti ve studiu učitelství - význam středoškolských prediktorů a prediktorů z přijímacího řízení, predikční validita inteligenčního testu I-S-T, vliv jiných faktorů než kognitivních schopností (rodinné prostředí, činnost před zahájením vysokoškolského studia, ekonomická situace apod.).

Výběrová bibliografie:
ŠKALOUDOVÁ, A. Správnost a úplnost dat. In. Hustopecký aj. Data ze společenskovědních výzkumů ve vícerozměrné statistické analýze. Praha: Universita Karlova, 1989.
ŠKALOUDOVÁ, A. Statistika v pedagogickém a psychologickém výzkumu. Praha: PedF UK, 1998. ISBN 80-86039-56-0.
KLUSÁK, M.; ŠKALOUDOVÁ, A. Školní klima z perspektivy žáků.In. Pražská skupina školní etnografie. Co se v mládí naučíš. Praha: PedF UK. 2001, s.96 - 128. ISBN 80-7290-046-3.
RENDL, M.; ŠKALOUDOVÁ, A. Proměny žákovství v pražských školách. In Sborník prací Filozofické fakulty Brněnské univerzity: Škola jako místo učení, sociálního setkávání a profesionálního rozvoje. Brno: Masarykova univerzita, 2004, s. 17-36. ISBN 80-210-3452-1.
ŠKALOUDOVÁ, A. Prospěch. In Pražská skupina školní etnografie. Psychický vývoj dítěte od 1. do 5. třídy. Praha: Karolinum, 2005, ISBN 80-246-0924-X. Publikace byla oceněna Medailí MŠMT I. stupně.