UNIVERZITA KARLOVA - PEDAGOGICKÁ FAKULTA

Stanovení počtu faktorů

Poměrně nejjednodušší případ nastává, pokud můžeme na základě znalosti zkoumané látky použít teoretický předpoklad o počtu faktorů. Například u testu inteligence předpoklad o existenci čtyř oblastí kognitivních schopností. Počet faktorů pak stanovíme roven 4.

Další možnosti využívají porovnávání rozptylu faktorů s rozptylem manifestních proměnných (tzv. Kaiserovo pravidlo). Protože manifestní proměnné bývají standardizovány, jde vlastně o porovnání rozptylu faktorů s hodnotou 1. Do faktorové analýzy jsou zahrnuty ty faktory, jejichž rozptyl je větší než 1. Pokud analyzujeme kovarianční matici, je variantou této metody neuvažovat ty hlavní komponenty, jejichž rozptyl je menší než průměrná hodnota z rozptylů všech faktorů. Na tomto místě je pro úplnost poznamenat, že rozptyl faktoru lze matematicky určit jako vlastní číslo kovarianční či korelační matice.

Grafickou metodou pro stanovení počtu faktorů je sutinový graf, známý též jako scree plot. Jedná se vlastně o graf vlastních čísel (rozptylů) všech faktorů. Křivka grafu je klesající a mez oddělující vhodný počet faktorů nacházíme tam, kde vidíme nejvyšší pokles vlastních čísel mezi dvěma faktory. Na obr. 1 vidíme, že pokud se nechceme omezit na jeden nebo dva faktory, dochází k většímu poklesu grafu až zase mezi čtvrtým a pátým faktorem. Proto bude vhodné se omezit na 4 faktory.

Obr. 1 Sutinový graf