Rozdíly v ústavní výchově kojenců v ČR

Autor: Stanislava Říhová

Vedoucí: PhDr. Lidmila Valentová, CSc.

Oponent: PhDr. Jana Procházková

Anotace:

Cílem bakalářské práce „Rozdíly v ústavní výchově kojenců v ČR" je poskytnout obraz péče o děti v jednom z kojeneckých ústavů a jednom zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc - Klokánku, jako reprezentantech dvou druhů péče o kojence bez rodičů v ČR. Práce je rozdělena do dvou částí. Teoretická část se zabývá potřebami kojence ve věku cca dva měsíce na základě odborné literatury. Pilířem empirické části je pozorování péče v obou zařízeních o dvouměsíčního kojence, doplněné rozhovorem. Výsledky výzkumného šetření jsou zpracovány kvalitativně i kvantitativně. Diskuze přináší porovnání výsledků výzkumného šetření s potřebami dítěte tohoto věku, které jsou zpracovány v teoretické části na základě odborné literatury. Závěr bakalářské práce na základě výsledků výzkumného šetření prezentuje, které dětské potřeby umožňuje organizace péče obou zařízení lépe naplňovat.